stránky pro všechny táty

Týden s dcerou sám - žádný problém

Hodně kolegů v práci nebo přátel se mě ptá, jak to zvládám, být týden s dcerou sám. Nevidím v tom žádný problém. Valentinka je velmi všestranná mladá dáma. Je jí deset a rozhodně už má své názory. Všední dny jsou jednoduché, přijdeme ze školy, uděláme si úkoly, učíme se a pak se dohodneme, co Valentinka chce, nebo co musíme udělat. Například kroužky, nebo nákupy, vaření… zkrátka normální denní činnosti. Vždy se společně dohodneme, pokud je to jen trochu možné, a zatím se snad nestalo, že by Tinka dělala něco s vyslovenou nechutí. Myslím si, že u dětí hlavně záleží na přístupu, aby si dospělí také vyslechli, co jim dítě říká. Někdy třeba ani ne nahlas. Ale to u Valentinky nehrozí, protože si umí nahlas říci, když se jí něco nelíbí nebo něco nechce. Rozhodně ví, že za její názor ji nikdy nebudu peskovat.

Ve dnech volna je to ale jiné. Chodíme spolu do divadel, které má Tinka ráda, nebo jezdíme hlavně na výlety. Pomalu budeme odesílat druhý turistický deníček, kam si zapisuje, kde byla, lepí turistické vizitky a zaznamenává si, co viděla. Chodíme spolu na koně, na kterých začala jezdit. Je na to velmi šikovná a práce kolem koní jí baví. Shodou okolností jezdí pod vedením mého bývalého jezdeckého kolegy. Říká, že zdědila koňařinu po mně. Tinka také ráda fotografuje. Musím uznat, že některé její fotky jsou velmi povedené. Dokáže vystihnout různá zátiší i momentky. Pravda, někdy je trochu zbrklá a to pak přemýšlíme, kde byla ta obloha, co nafotila, nebo komu patří nohy na fotografii.

Když jsme kvůli počasí nuceni být v Praze, navštívíme babičku s dědečkem. U nich má králíčka jménem Adélka. Také občas navštívíme tetu Pavlínku (moje sestra). Tam má zase Valentinka kamarádku Lucy – urostlou tetinu kočku. Valentinka se ráda kamarádí s kamarádkami tety, které Pavlu navštěvují, nebo s námi jezdí společně na výlety.

Když se nám nechce ven vůbec, Valentinka si ráda kreslí, nebo vaří. Naučila se péct s pečicími sáčky a vymýšlí vlastní ingredience. Vaření jí vůbec moc baví. Sem tam něco zbude i na ochutnání tetě nebo dědečkovi a babičce.

Když je ale hezky a venku svítí sluníčko, jsme nejraději venku. I když se jdeme projít třeba jen na blízký vrch Vítkov, vezmeme brusle, nebo si jen tak zajdeme na vyhlídku na Vítkově a dáme si dort nebo zmrzlinu. Projdeme si parky, nebo jdeme do ZOO nebo botanické zahrady, nebo navštívíme nějakou zajímavou výstavu. Valentinka miluje dinosaury, a tak jsme nyní objevili jeden dinopark v Praze. Ještě raději ale jezdíme do aquaparku. Valentinka miluje vodu. Nebojí se ani na velké vodní atrakce.

Vařit jsem se naučil již před lety, takže mi nedělá problém ani v tomto směru se o nás postarat. I když - kdyby záleželo na Valentince, asi bychom jedli jen guláš a řízky. Často se mě také ptají přátelé, jak zvládnu pubertu a dospívání mladé slečny. Valentinka se zatím nebojí mi cokoliv říci. A i kdyby se snad někdy styděla, má velmi blízký vztah s babičkou a tetou Pavlou. Takže rozhodně o toto nemám obavy. Kromě toho je samozřejmě týden s maminkou. A telefon na ni má také. Právě v tom vidím výhodu střídavky, že neztratí kontakt s matkou.

Jsem toho názoru, že dítě potřebuje oba rodiče, ať už se k sobě dospělí chovají jakkoliv. Střídavka je šance, jak dětem zachovat stejný vztah s oběma rodiči (samozřejmě za předpokladu, že jeden rodič neočerňuje toho druhého před dítětem).

Převzato ze Střídavky

Komentáře

No Avatar
honza (neověřeno) on Ne, 22/03/2015 - 19:08

Tato střídavka byla velmi tragická a to samozřejmě zejména pro dívenku ale i pro všechny příbuzné.Otec šílenec, který psychicky týral dítě až ji zbavil zcela vlastního názoru a z ní se stala bezduchá loutka.Naštěstí ji soud zrušil ale bude ještě dlouho trvat než se dítěv dostane do normálu.Možná že se to Valentince ani nepovede a bude z ní  další oběť domácího násilí, když si vybere za partnera někoho, podobného jako je její otec.

No Avatar
Jiří (neověřeno) on Po, 04/05/2015 - 13:44

Pane Petře, díky za Váš článek. Až na detaily si náš společný život s dcerou představuji stejně. Bohužel, zatím jen představuji. Za posledních několik měsíců jsme měli období, kdy se naše komunikace zlepšovala a pak najednou dcera přestala komunikovat a celé nanovo. Nápadně se to shoduje s ne/přítomností tchýně... Je to hrozný záhul na psychiku. Jeden víkend-neděli se s dcerou loučím, úsměvy, pohoda. Ještě v pondělí si vyměníme pohodové e-maily a už ve středu konec, najednou se dceři se mnou nelíbí, nebere či típá telefony, neodpovídá na SMS, ... a stejně se chová k 1/2 rodiny, z mé strany. S nimi se vídá zřídka a ani jí nic provézt aby měla nějaký reálný důvod s nimi nekomunikovat nemohou. Osobně také ne, jsou všichni přes 200km daleko. 2 honza:Váš post mi přijde jako hodně žlučovitý až nenávistný. Kromě obvinění a negace však nic neobsahuje. Jestli náhodou nejste spíše Petrova bývalka, co?Co já se už dozvěděl že o mě skoro ex povídá, to je na žalobu, resp. trestní stíhání. V normálním světě by člověk co takto lže už dostal přes ústa.. , resp. by si vymýšlet takové šílenosti jako má skror ex hodně rozmyslel...

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce