stránky pro všechny táty

Problémy doma je nutné řešit včas. Pomoci může rodinná konference

Rodinná konference je účinnou metodou, jak zlepšit vzájemné soužití a předcházet zhoršování problémů, které by mohly v krajní situaci vést až k rozpadu rodiny nebo odebrání dětí z péče rodičů. Jednou z organizací, která je u nás nabízí, je i sdružení Lata.

Paní Věra si prožila krušný rok. Nejprve prošla rozvodem a stěhováním, posléze navíc dostala – z důvodu reorganizace – výpověď. Její dva synové situaci nepřijali dobře. Ten starší začal po nástupu na odborné učiliště šikanovat spolužáky a jeho chování doma se také stalo neúnosným. Aby toho nebylo málo, u mladšího chlapce se objevily vleklé zdravotní potíže.

Zlom nastal až tehdy, když byla Věra kvůli péči o nemocného syna propuštěna ve zkušební době z nové práce. Tehdy uznala, že situaci sama nezvládne, a obrátila se na neziskovou organizaci Lata.

„Paní Věře jsme doporučili metodu Rodinné skupinové konference. Ta spočívá v tom, že naši pracovníci nejprve zhodnotí situaci a naváží spojení se všemi členy rodiny, kteří jsou ochotni spolupracovat. Vítána je samozřejmě i účast přátel nebo pedagogů,“ vysvětluje princip programu koordinátorka pro rodinné konference v Latě Petra Pfaurová.

Pak přichází na řadu samotná rodinná konference. Na tomto setkání si úkoly rodina vymyslí a rozdá sama, bez asistence odborníků, vytvoří Plán rodiny, který pak za podpory pracovníka společnými silami uvádí do praxe. Poté je potřeba vše, co bylo řečeno, aplikovat v běžném životě. Cílem není změnit chování příslušníků, ale nastavit komunikaci mezi nimi, obnovit zpřetrhané rodinné vazby a zejména pomoci tomu, aby se setkali a začali si vypomáhat.

Mění se také například denní režim, trávení volného času, přístup k povinnostem a míra vzájemného pochopení členů rodiny. Místo vytváření konfliktů se rodina učí spolupracovat. To všechno chce čas a soustředěné úsilí,“ doplňuje Petra Pfaurová.

Délka spolupráce závisí na rozměrech problémů, v případě paní Věry trvala sedm měsíců. Ta se za tu dobu odhodlala řešit své vleklé psychické potíže s psychoterapeutem. Největším překvapením ale bylo, jak se do řešení problémů opřeli mužští členové rodiny. Mladšího ze synů se „ujal“ Věřin strýček Vojta – začal s ním poznávat taje bezlepkové kuchyně, jezdit na výlety nebo na ryby. Nakonec se zapojil i otec staršího chlapce, který se nejprve od všeho distancoval. Pod náporem důkazů o synově nevhodném chování zařídil jeho přestup na jinou školu a přesvědčil ho, aby se vrátil k cyklokrosu.

„Rodina tak situaci zvládla a předešla různým závažnějším krizím, které v podobných případech hrozí – drogy, kriminální chování, vyloučení ze školy nebo dokonce zásah orgánů ochrany dětí a nařízení ústavní výchovy. To jsou samozřejmě krajní situace, ale je třeba si uvědomit, že nakupení řady zdánlivě drobných problémů jimi může vyústit,“ uzavírá Petra Pfaurová a doporučuje proto všem rodinám, které si neví rady, aby se včas obrátily na profesionály s žádostí o pomoc.

O sdružení Lata

Sdružení Lata – Programy pro ohroženou mládež pomáhá od roku 1994 sociálně ohroženým dětem a mladým lidem ve věku 13-26 let. Hlavní projekt „Ve dvou se to lépe táhne“ je založen na vrstevnické podpoře od vyškolených dobrovolníků, od nichž se klienti učí, jak se vypořádat s obtížnými životními situacemi a kvalitně trávit volný čas. Pomoc dobrovolníků je doplněna o odbornou péči sociálních pracovníků a další doplňkové služby. V roce 2012 rozšířilo sdružení své služby o program podpůrné individuální práce s rodinou. Jeho cílem je provázení rodičů v náročných momentech výchovy dětí, nalezení prostoru pro komunikaci mezi členy rodiny a posílení zdravých vazeb mezi nimi.  Za svou práci získala Lata v roce 2013 mezinárodní Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, v roce 2014 byla oceněna jako Neziskovka roku. Více informací naleznete na www.lata.cz

Komentáře

No Avatar
Zuzana (neověřeno) on St, 10/06/2015 - 07:44

 To mi zní tak trochu jako ten Barnevernet. Jak jednou kontaktuješ nějakou podobnou, takzvaně "neziskovou" organizaci, aby ti pomohla řešit problémy, už se dostaneš do jejich hledáčku, pak ti seberou děti. 

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce