stránky pro všechny táty

Nové technické muzeum přichází do areálu výstaviště LVT v Liberci

Už koncem léta přivítá Technické muzeum Liberec první návštěvníky. Nadšencům a příznivcům historické techniky otevře brány v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G, který získal stejnojmenný zapsaný spolek počátkem července do pronájmu od statutárního města Liberec.

 „Je skvělé, že došlo k dohodám s městem i dosavadním nájemcem, nyní děláme vše proto, abychom do konce léta mohli začít muzeum provozovat. Město Liberec, zejména náměstek primátorky pan Rutkovský, nám svou vstřícností k záměru technického muzea pomohlo tento záměr uskutečnit,“ řekl předseda spolku Technické muzeum Liberec Jiří Němeček. „Čeká nás ještě spousta práce, nejen původní výstavní budovu náležitě opravit a zatraktivnit, ale hlavně uspořádat expozice,“ dodává. Muzeum by mělo přivítat první návštěvníky už 6. září.  Oficiálně však zahájí provoz v rámci Dnů evropského dědictví, které připravuje město Liberec na sobotu 13. září. Součástí bude jízda historických vozidel z náměstí před radnicí do areálu výstaviště.

„Vznik technického muzea v Liberci velmi vítám. Pro mne je menší náhradou za dříve zrušený projekt tramvajového muzea, se kterým jsme byli kdysi na zastupitelstvu panem Němečkem seznámeni a který měl mou velkou podporu. Důvodem mé podpory je zejména plánovaná práci s dětmi a mládeží v klubech a kroužcích,“ uvedl Jiří Rutkovský, náměstek primátorky s gescí cestovní ruch.

Ale není to podle něj důvod jediný. „Muzeum bude mít velký význam také pro rozvoj cestovního ruchu, zatraktivní Liberce mezi příznivci historické techniky. Což je velmi důležité, historie dopravy zajímá ve světě mnoho lidí a bez ohledu na národ má po celém světě množství příznivců, hodně lidi zajímá historie tramvajové dopravy. Ti se jistě rádi přijedou podívat do města, kde je tramvajová doprava nejen zachovávána, ale dále rozvíjena, pokud jim bude nabídnuta možnost navštívit zde stálé technické muzeum,“ doplnil Jiří Rutkovský.

Technické muzeum Liberec chce veřejnosti představovat dopravní prostředky od jízdních kol, přes motocykly a automobily až po kolejová vozidla. Expozici doplní i celá řada předmětů technického charakteru, které mají vztah k regionu, například motory nákladních automobilů, jízdní kola, psací stroje nebo modely autíček. Lákadlem má být například historická tramvaj, parní stroj nebo posunovací lokomotiva. Návštěvníci uvidí i exponáty zapůjčené ze zahraničních sbírek.

„Už v průběhu tohoto týdne představíme celou řadu novinek. Příjemným překvapením pro obyvatele kraje jistě bude naše logo, které k tomuto areálu neodmyslitelně patří, a které se do Liberce doslova vrací po řadě let zpět. Jedná e o logo bývalých výstavních trhů. Také plánujeme spuštění internetových stránek technickemuzeumliberec.cz,“ naznačil tiskový mluvčí spolku Petr Kumpfe.

Zároveň zve každého, kdo má zájem o techniku a chtěl by se třeba i aktivně podílet na tvorbě a vzniku muzea, aby přišel na den otevřených dveří. Uskuteční se v pondělí 14. července od 17.00 hodin v pavilonu G bývalého výstaviště.

Technické muzeum Liberec si klade za cíl být nejen atraktivním lákadlem na trávení volného času pro místní i turisty, ale především chce být místem setkávání příznivců techniky a také místem, kde bude mít mládež možnost se s technikou blíže seznamovat. „Hlavním cílem je vzbudit v mladých lidech zájem studovat technické obory, a v tom je naše snaha zatím unikátní,“ podotkl mluvčí.

Pro město Liberec je podle Jiřího Rutkovského velmi významné, aby se zde udržel vývoj a výroba technických výrobků na dobré úrovni. „Výroba je základem pro zajištění dostatku pracovních míst a to nejen přímo ve výrobě, ale s výrobou je zapotřebí množství vzdělaných techniků a dalších profesí. V důsledku může mít působení na děti a mládež touto formou dopad na zvýšení příjmů do městské pokladny, což je pro město a jeho fungování nezbytné,“ zdůraznil náměstek.

S tím souhlasí i náměstek primátorky Jiří Šolc. „Je to důležitá připomínka industriálních kořenů města Liberce, protože Liberec vždy byl průmyslovým městem, je jím a věřím, že v budoucnu se bude v Liberci vyrábět mnoho zajímavého. Budu rád, když toto muzeum v dětech probudí mechanické dovednosti,“ řekl.

Pod kategorie článku: 

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce