stránky pro všechny táty

Solorodiče.cz - vzájemná rodičovská pomoc

Možnost využít vzájemnou pomoc při hlídání dětí a navázat kontakty s lidmi řešícími podobné problémy nabízí osamělým rodičům nový komunitní web www.solorodice.cz, který dnes spustilo občanské sdružení Sólo rodiče. Prostřednictvím webu mohou rodiče zakládat skupiny za účelem hlídání potomků nebo aktivního trávení volného času s dětmi, nebo jen hledat přátele ze svého okolí a vyměňovat si zkušenosti a rady. Součástí stránek je i publicistická sekce s články, reportážemi, rozhovory, informačním servisem a pravidelnými blogy.

„Zajistit hlídání na dobu, kdy rodiče musí pracovat, nebo si jen chtějí odpočinout, bývá pro samoživitele neřešitelné - je buď drahé, nebo nedostupné. Nabízíme konkrétní řešení založené na bezplatné vzájemné pomoci,“ říká zakladatelka webu Martina Coufalová. „Naším záměrem je vytvořit na webu vlídné a bezpečné prostředí, které sólo rodičům alespoň zčásti nahradí podporu chybějícího rodinného zázemí. Web Sólorodiče.cz se chce stát základnou pro všechny, kteří hledají jakoukoliv konkrétní pomoc, kontakt nebo zkušenost a chtějí totéž poskytnout jiným rodičům v podobné situaci. Nejde jen o úsporu peněz, ale i o vznik nových přátelství – což je pro osamělé maminky a tatínky významný bonus.“

Na stránkách www.solorodice.cz mohou uživatelé navázat kontakt za účelem hlídání dětí s jinými sólo rodiči, kteří žijí v těsném sousedství, ve stejné čtvrti či v jakékoliv pro ně přijatelné vzdálenosti. „Pokud si obě strany padnou při osobním setkání do oka, založí si skupinu. Tu může tvořit libovolný počet matek a otců, rozhodují jedině sympatie a vzájemná důvěra,“ popisuje Martina Coufalová. Vítáni jsou také sólo rodiče, pro něž hlídání dětí není stěžejní problém. Možná prostřednictvím webu vytvoří s jinými rodiči z okolí partu, scházející se i s dětmi ke společným aktivitám, nebo jen najdou nové známé na kávu nebo na volejbal.

Uplatní se i lidé, kteří mají chuť nabídnout sólo rodičům bezplatné služby příležitostné „hlídací babičky“ či „hlídacího dědečka“, a získat tak nejen pocit užitečnosti, ale i nové přátele, pomoc na oplátku a možná i „adoptivní rodinu“.

Součástí stránek je také publicistická sekce koncipovaná jako informační servis. Uživatelé zde najdou krátké aktuality a postřehy včetně pravidelného blogu a také rozsáhlejší články, reportáže a rozhovory, tematicky zaměřené a zpracovávané s ohledem na zájmy a potřeby neustále se rozrůstající cílové skupiny sólo rodičů. Na stránkách nechybí diskusní fóra, odkazy na akce pořádané speciálně sólo rodiči a také burza, kde lze bezplatně získat, darovat, půjčovat nebo vzájemně směňovat nejen věci, ale rovněž služby.

„Každý přece vlastníme nebo umíme něco, co se jinému může náramně hodit. Proč by tedy nebylo možné vyměnit košík čerstvě natrhaného rybízu za poukaz na masáž nebo doučování matematiky za ušití šatů?“ říká Martina Coufalová. „Z charakteru některých služeb, jako je například sekání trávníku nebo výuka plavání, vyplývá, že si je samozřejmě mohou poskytnout jen uživatelé žijící ve stejné lokalitě. A to přesně naplňuje naši představu regionálního zaměření webu, jímž chceme podpořit hlavně vznik sousedských, tedy reálně existujících vztahů, nikoliv jen online přátelství.“ 

O sólo rodičích

Sólo rodič (single parent) je každý rodič, který vychovává dítě jakéhokoliv věku v neúplné rodině, a nezáleží na tom, zda se jím stal z vlastního rozhodnutí, nebo v důsledku úmrtí partnera, jeho odchodu či po rozvodu, a zda má děti ve výhradní péči, v péči společné nebo střídavé.

Podíl sólo rodičů ve společnosti neustále stoupá, jak v Evropské unii, kde neúplné rodiny tvoří v současnosti přes 15 procent domácností, tak v ČR, kde podle statistik žije každé čtvrté dítě jen s jedním rodičem.

O provozovateli webu

Občanské sdružení Sólo rodiče, které provozuje stejnojmenné internetové stránky www.solorodice.cz, založila loni v létě Martina Coufalová. K tomuto rozhodnutí ji přivedly osobní zkušenosti sólo matky vychovávající dnes tříletého syna, které propojila se čtrnáctiletou novinářskou praxí, mj. v týdeníku Reflex, Lidových novinách či v magazínu Žena a život. „Jako sólo rodič musíte kromě materiálního nedostatku čelit zejména osamělosti. Být sám s dítětem je frustrující jednak na emocionální úrovni, kdy vám chybí podpora druhého a možnost sdílet s ním každodenní radosti a starosti, tak také na praktické: kdo v případě potřeby či nouze pomůže a pohlídá děti,“ vysvětluje s tím, že ne každý má okolo sebe dost lidí, kteří mají čas mu pomáhat a jsou schopni se vcítit do jeho rozpoložení a potřeb. Proto je web Sólorodiče.cz založen právě na principu vzájemné pomoci a podpory mezi samotnými sólo rodiči.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Poslední komentáře

Partneři

Střídavka - stránky nejen o střídavé péči

Táta na mateřské - netradiční stránka pro všechny rodiče pohledem Táty

Liberecká pražírna - pražírna a prodejna kávy v centru Liberce